KCK Kültür ve Sanat Komitesi: Onların sanatını yarım bırakmayacağız

KCK Kültür ve Sanat Komitesi Rojava’nın Tirbêspî'ye kentine önceki gün El Nusra çeteleri tarafından düzenlenen intihar saldırısında yaşamını yitiren Rojava kültür çalışanı Osman Elî Asu, Yusuf Çığ (Welat Dêrik) ile Cizre’deki Mem û Zîn Kültür Merkezi çalışanı olan Mehmet Karana ve YPG savaşçı Ömer Karana için açıklama yayınladı. KCK Kültür ve Sanat Komitesi, “KCK Kültür ve Sanat Komitesi olarak ne onların icra ettikleri sanatı yarım bırakacağız, ne de hayallerini. Onları kendimizle birlikte, kendimizde yaşatacağız. Hayallerini gerçekleştirerek de onlara olan saygı ve minnet borcumuzu ödeyeceğiz” dedi.

Rojava’da Kürt halkının özgürlük devrimi ve kendi kendisini yönetme istemlerine karşı başta iktidardaki yönetim olmak üzere, büyük bir direnç gösterildiğine dikkat çeken KCK Kültür ve Sanat Komitesi, “Halkımızın insan olmaktan kaynaklı hakları dahil, haklarını kullanmaması için kapitalist meodernist sistemin temsilcileri ve Kürdistan’ı sömürgeleştiren devletler büyük bir çaba ve karşı yaklaşımlar içerisine girmiş durumdadırlar. Varolan tüm imkânlarını devreye sokarak Rojava devrimini boğmak istemektedirler” dedi.

Türk devletinin baştan itibaren Rojava’da Kürt halkının haklarını kazanmasına karşı bir yaklaşım ve saldırı içerisine girdiğini de belirten KCK Kültür ve Sanat Komitesi, bu amaçla gerek Kürdistan ve Türkiye’de gerekse de dışarıdan devşirdiği insanları eğittiği, silahlandırdığı ve Kürt halkına karşı savaşmak üzere Rojava’ya gönderdiğini kaydetti.

“Fettullah Gülen ve bağlı kurumları olan İHH ve Mustazaf Der. gibi dernek vb. kurumlar da kullanılarak, halkın dini inançları da bu amaç doğrultusunda istismar edilerek toplanan insanlar gönderilmiştir” denilen açıklamada, Gülen’in Rojava’daki Kürt halkına karşı seferberlik ilan ettiği de belirtildi.

Gülen’in “Para ve Allah adına çıkarımız için karşılarına çıkaracağız” diyerek insanları hangi amaç ve yaklaşımla Kürt halkına karşı çıkaracağını ve bunun için bir sınır tanımayacağını dile getirdiği de belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: ”Bunun arkasında kapitalist modernist sistemle beraber Türk devletinin olduğu kuşku götürmez bir gerçektir. Türk devleti sadece gerek Özgür Suriye Ordusu olsun, gerekse de El Kaide’ye bağlı Cephet El Nusra ve Irak- Şam İslam Devleti çeteleri olsun dünyanın değişik yerlerinden topladığı insanları donatmakta ve savaşmak Rojava’daki halkımıza karşı savaşmak üzere göndermektedir. Bu çetelerin yürüttüğü savaş ise, hiçbir ahlak kuralına sığmamaktadır. Têl Êran ve Têl Hasıl’daki katliamlar bu ahlak ve kural dışı saldırılara verilebilecek örneklerdendir. Ancak bu katliamlara rağmen, hırsızlık, gasp, talan, tecavüz vb. ahlakdışı uygulamalarına rağmen, bu çeteler Rojava’daki halkımızın özgürlük inanç ve direnişi karşısında yenilmekten kurtulamayacaklardır.”

Kürt Halkının direnişi karşısında tutunamayan bu mahlukların en onursuz savaş yöntemlerilyle saldırmaya başladığını da vurgulayan KCK Kültür ve Sanat Komitesi, ”Bu saldırıları neticesinde halkımızdan sivil insanlar da yaşamını yitirmektedirler. Son olarak 19 Ekim’de Tirbêsipîyê de yaşanan bombalı saldırıda YPG’nin 2 savaşçısının yanısıra, Rojava kültür çalışanı Osman Elî Asu İle Welat Dêrik kod adlı Yusuf Çığ arkadaşla birlikte, Cizre’deki Mem û Zîn Kültür Merkezi çalışanı olan Mehmet Karana ve YPG’de savaşçı olan Karana’nın kardeşi Ömer Karana arkadaşlar da şehit düşmüşlerdir” dedi.

Welat Derik’in kültür faaliyetlerinin bir çalışanı olmak kadar, Rojava’da çetelere karşı halkla birlikte omuz omuza savaştığı da kaydedilen açıklamada, şunlar belirtildi: ”Ülkemizin Kuzey parçasındandı ve Rojava’daki halkımızın yaşadığı devrime direnişiyle katkıda bulunmak üzere coşku, istek ve heyecanla bu alana gitmiş, üstlenmiş olduğu görevleri layıkıyla yerine getirmiştir.

Mehmet Karahan arkadaşımız da kültür çalışmalarında iz bırakan bir çalışmanın sahibi olmuş, Mem û Zîn kültür kurumunun gelişmesinde, etkinlik kazanmasında, halkımızın kültürünün kalıcılaşması ve yarınlara aktarılmasında büyük bir rolün sahibi olmuştur. Devrimci tiyatronun ve devrimci kültürün gelişmesi açısından büyük planları vardı ve bu panlarını uygulayabilecek, halkına daha da yararlı olabilecek bir arkadaşımızdı.

Hakeza Osman arkadaş da bir o kadar çalışmalarımızın aktif üyesi olarak çalışmalarda yerini almış, kendisini hiçbir biçimde sınırlamamış, tüm gücüyle hem halkının savunma çalışmalarına katılmış, hem de kültür çalışmalarının Rojava’da gelişmesi için elinden geleni yapmıştır.

Bu arkadaşlarımız kültür çalışmalarının yılmaz birer üyeleri olarak kültür örgütlenmesinde ve direniş tarihimizdeki yerlerini almışlardır. Onlar Şehit Yekta, Şehit Hêvî ve tüm diğer kültür şehitleri gibi, kültür çalışmalarının Kutup Yıldızları olarak bize hep yol göstereceklerdir. Onların şehadetleri karşısında saygı ve minnetle eğiliyor, Çığ, Karana ve Osman Elî Aso ile aynı saldırıda yaşamlarını yitiren iki YPG savaşçısının ailelerine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Kültür ve sanat çalışanlarına ve Kürdistan halkının başı sağ olsun diyoruz.“

“KCK Kültür ve Sanat Komitesi olarak ne onların icra ettikleri sanatı yarım bırakacağız, ne de hayallerini. Onları kendimizle birlikte, kendimizde yaşatacağız. Hayallerini gerçekleştirerek de onlara olan saygı ve minnet borcumuzu ödeyeceğiz” diye devam edilen açıklamada, Kürt halkının göstermiş olduğu onurlu duruş ve evlatlarını saliplenişi de kutlandı.